Zavolejte nám
8:30 - 17:00
 
+421 (0)51 772 20 67

Turistické informácie

FAKTY O CHORVÁTSKU

Úradný názov:  Republika Chorvátsko /Republika Hrvatska/

Rozloha:  56 594 km2  

Počet obyvateľov: cca 4,3 mil. 

Hlavné mesto: Záhreb /Zagreb/ so 793.000 obyvateľmi  

Dĺžka pobrežia:  6278 km

Národ. zloženie: Chorváti a národ. menšiny Srbi, Bosniaci, Slovinci, Maďari, Česi, Taliani a Albánci. 

Štátne zriadenie:  parlamentná republika

Telefónna predvoľba:  00385 ( +385 ) 

Mena:  chorvátska kuna= 100 líp

viac sa dozviete na Wikipedii - klik TU

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE A PRAKTICKÉ RADY

CESTUJEME PO MORI A ŽELEZNICI

PRÍRODA A KULTÚRA 

UBYTOVANIE A JEDLÁ 

NIEKOĽKO ZAUJÍMAVOSTÍ O CHORVÁTSKU:

Právom patrí medzi Slovákmi k najobľúbenejším a najnavštevovanejším krajinám. Krása jadranského pobrežia a čistota mora sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa turisti do Chorvátska radi vracajú. Na kráse tejto krajine pridáva aj prírodné a kultúrno-historické bohatstvo. Nikde v Stredomorí nie je toľko ostrovov, zálivov a zátok, prekrásnych slnkom zaliatych pláží, koľko ich nájdete v Chorvátsku. Vďaka bohatej histórii sa tam nachádzajú historické pamiatky zo všetkých období.

Dalmácia

Úzky pás chorvátskeho územia na pobreží Jadranského mora, ktorý sa tiahne od Zadaru až po Dubrovník, Vďaka príjemnej subtropickej klíme, početným zálivom a ostrovom, prekrásnym plážam, malebnej prírodnej scenérii patrí k najnavštevovanejším oblastiam Chorvátska a aj celej Európy.

Severná Dalmácia

Územie rozprestierajúce sa od Zadaru až po Split. V tejto oblasti sa nachádzajú letoviská s dobrými podmienkami prevodné športy a majú skôr pokojnú atmosféru.Pláže sú prevažne kamienkové, zasadené do tieňa borovicových lesov s priezračným morom. Priateľské prostredie v starých jednoduchých rybárskych dedinkách, pokoj a krásna príroda. Medzi najznámejšie letoviská tejto oblasti patria: Zadar, Biograd na moru, Pakoštane, Vodice, Šibeník, Trogir.

Stredná Dalmácia

Táto oblasť zaberá územie od Splitu po polostrov Pelješac. Známa je nádhernou takmer nedotknutou prírodou, starobylými mestami s bohatou históriou, najkrajšími plážami a krištáľovo čistým morom, priateľským prostredím a samozrejme preslávenou chorvátskou kuchyňou. Známe letoviská sú Split, Omiš, Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Drveník, Klek, Gradac.

Južná Dalmácia

Tiahne sa od polostrova Pelješac po hranice Čiernej hory. Je najjužnejšou časťou Chorvátska. Južná Dalmácia je atraktívna predovšetkým vďaka svojej stredomorskej klíme a možnosti kúpania od začiatku júna až do konca septembra. Typické sú luxusné, dobre vybavené hotely s kvalitnými službami. Dominantou oblasti je mesto Dubrovník s bohatým kultúrno-historickým dedičstvom. Patrí sem aj polostrov Pelješac, ktorý je spojený s pevninou pri mestečku Ston. Známe letoviská - Dubrovník, Slano,  Orebič a Trpanj.

Omiš

Nádherné mestečko s prístavom v ústi rieky Cetina. Je mestom úzkych uličiek amalých námestí. Jedinú piesčitú 1 km dlhú pláž vytvorili nánosy rieky, nachádza sa západne od mesta. Neďaleký kaňon rieky je obľúbeným výletným miestom. V mestečku je množstvo obchodíkov, reštaurácií, kaviarní a stánkov.

Omiš - Nemira

Malé mestečko v zálive, ktoré sa nachádza v strednej Dalmácii, 3 km od historickoho mesta Omiš. Letovisko je vzdialené od mestského hluku a je vhodné pre pokojnú rodinnú dovolenku a kúpanie sa v krištáľovo čistom mori. Nájdete tu 2 pláže s pozvoľným vstupom do mora, reštauráciu, supermarket, pizzeriu a zopár barov. Rušnejší nočný život je v meste Omiš, do ktorého sa dostanete autobusom alebo pešou prechádzkou, cca 30 min. Atraktívnosť prostredia znásobuje blízkosť kaňonu rieky Cetina. Na konci letoviska je prekrásna zátoka Mala Luka.

Makarská riviéra

Najznámejšia oblasť dalmátskeho pobrežia dlhá 60 km, nazývaná turistickým srdcom Dalmácie. Je obklopená mohutným krasovým pohorím Biokovo. Známe letoviská na Makarskej riviére povestné dlhými kamienkovými plážami a priezračným morom sú Makarska, Baška Voda, Tučepi, Brela...

Baška Voda

Významné moderné a rušné letovisko, nazývané ako "šperk Makarskej riviéry". Je známe prekrásnymi bielými kamienkovými plážami v obklopení hustých borovicových lesov. Na kráse tomuto letovisku pridáva aj veľkolepé krasové pohorie Biokovo, ktoré sa majestátne týči nad mestom. Krištáľovo čisté more, zachovalé prostredie, vynikajúca zemepisná poloha v srdci Dalmácie, robia Bašku Vodu ideálnym miestom pre dovolenku. Jej príťažlivosť znásobuje promenáda s množstvom reštaurácií, kaviarní, obchodov... V roku 2006 bola Baška Voda ocenená Modrou vlajkou - za kvalitu a čistotu pláže a strediska.

Baško Polje

Turistická dedina situovaná cca 800 m južne od Bašky Vody (približne 20 min. chôdze). Tieto dve strediská spája pobrežná promenáda, ktorú po celej dĺžke lemujú jemné štrkové pláže s pozvoľným vstupom do mora. Cez deň Vás čaká osvieženie v mori a večer zábava na korze plnom obchodov, kaviarní, reštaurácií, umelcov a atrakcií.

Makarska

Mesto leží na úpätí pohoria Biokovo, cca 60 km juhovýchodne od Splitu a je označované ako "srdce Dalmácie". Je jedno z najatraktívnejších turistických letovísk na chorvátskom pobreží. Nádherné dlhé štrkové pláže a príjemná klíma robia z tohto mesta skutočný raj aj pre najnáročnejších dovolenkárov. Centrum mesta je bohaté na kultúrne a historické pamiatky. V Makarskej nájdete nielen srdečných ľudí, ale aj uličky s typickým ruchom, malebné zátoky, dlhé štrkové pláže a priezračne čisté more. Množstvo reštaurácií, cukrární, kaviarní, ktoré ponúkajú bohatý výber tradičných jedál a nápojov.

Tučepi

Malebné letovisko na Makarskej riviére, ktoré sa stalo jedným z najatraktívnejších miest na trávenie letnej dovolenky v Chorvátsku. Od mesta Makarska je vzdialené približne 5 km. Tučepi má krásne kamienkové pláže, najdlhšie na celej Makarskej riviére, ktoré sú v tieni borovicových alejí. Pre turistov je tiež príťažlivé aj pre svoju polohu, pretože sa nachádza na výbežkoch pohoria Biokovo.

Podgora

Obľúbené a veľmi rušné stredisko na Makarskej riviére. Leží pod magistrálou 9 km na juh od mesta Makarska a 70 km od Splitu. Panorámu tohto strediska skrášľuje pohorie Biokovo, ktoré sa týči nad mestečkom a na kráse mu pridáva aj bohatá stredomorská vegetácia - olivové, borovicové a píniové lesy. Krásna, pomerne úzka pláž z drobných okruhliakov a piesku s pozvoľným vstupom do mora je vhodná aj pre neplavcov a deti. Má dobré podmienky pre vodné športy: windsurfing ( škola ), jachting, potápanie, vodné lyžovanie a ďalšie, Podgora je ideálnym miestom pre oddych, relax a zábavu.

VEDELI STE, ŽE...

  • Chorvátsko je jednou z ekologicky najčistejších krajín v Európe
  • Zlatni Rat - "Zlatá pláž" v stredisku Bol na ostrove Brač mení svoj tvar v závislosti od toho, aký vietor fúka
  • Jadranské more je najčistejšie v Európe, dno vidieť až do hĺbky 50 m
  • Biely dom vo Washingtone je postavený z mramoru z ostrova Brač
  • Ostrov Hvar je najslnečnejší ostrov v Chorvátsku s priemerom 113 slnečných dní v roku, a v prípade sneženia je nocovanie v hoteloch zadramo
  • Mesto Zadar má prvý morský orgán na svete, ktorý vydáva zvuky výlučne pod vplyvom vetra a morských vĺn

ĎALŠIE INFORMÁCIE...

Praktické rady a informácie pre cestujúcich individuálnou dopravou nájdete TU (klik)

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Zahrebe - info TU

Užitočné rady a informácie pre cestujúcich pred odchodom - info TU 

Dôležité telefónne čísla - info TU

Informácie na cesty podľa štátov - info TU

Aktuálne informácie o Chorvátsku (v angličtine a chorvátčine) nájdete aj na stránkach chorvátskeho ministerstva turizmu (Ministry of tourism) - info TU.