Praktické rady
PODNEBIE
Bulharsko leží na rozhraní mierneho a subtropického pásma, ktoré sa vyznačuje podnebím so studenými vlhkými zimami a horúcimi suchými letami. Klíma sa mení aj podľa nadmorskej výšky.
Kontinentálne podnebie, ktoré prevláda na severe krajiny, prechádza na juhu do stredomorského podnebia. Pobrežie Čierneho mora s dĺžkou 378 km charakterizuje mierne podnebie.
Pre dané klimatické podmienky sú charakteristické extrémne minimálne (- 38,3 °C, Tran, r. 1947) a maximálne (45 °C, Sadovo, r. 1916) teploty vzduchu.
V lete sa v Bulharsku udržiava väčšinou slnečné a teplé počasie s priemernou teplotou 23 °C (apríl - september). V silnom južnom prúdení tropického vzduchu býva teplejšie vo vnútrozemí krajiny ako na pobreží. V prípade, že postupujúci studený front z Atlantického oceánu prenikne cez strednú Európu až na Balkán, prejavuje sa aj na čiernomorskom pobreží intenzívnymi búrkami. Keď sa nad strednou Európou v auguste rozprestiera rozsiahla a mohutná tlaková výš, vtedy sa bulharské pobrežie nachádza v severnom prúdení chladnejšieho vzduchu, a tak denné teploty obyčajne dosahujú len 25 až 30 °C. Teplota vody Čierneho mora od júna do septembra má v priemere 23 °C.
Zimy sú studené, so snehom, priemerná teplota je 0 °C. Priemerná ročná teplota dosahuje 12 °C.
PENIAZE
Bulharskou menou je lev, ktorý sa delí na 100 stotí. Doporučuje sa zmena z EUR či USD, cca 1 EUR = 1,95 LV,1 USD = 1,97 LV, zmeniť sa dajú aj slovenské koruny.Na zmenárne narazíte doslova na každom kroku. Je dôležité sledovať správny kurz a nenaletieť na „výhodné“ ponuky. Doporučujeme tiež nevyužívať letiskové zmenárne, ktoré majú, oproti ostatným, veľmi nevýhodné kurzy.Vymoženosť, akou je platobná karta sa, samozrejme, dá využívať aj v Bulharsku. V mnohých reštauráciách, obchodoch a hoteloch môžete platiť medzinárodnými platobnými kartami ( VISA, American Express, atď.). Vyberať peniaze si možete aj v bankomatoch.
CESTOVNÉ DOKLADY
Bulharsko je od 1. januára 2007 členom Európskej únie. Pobyt cudzincov v Bulharsku je upravený Zákonom o vstupe a pobyte občanov EU a ich rodinných príslušníkov. Pre pobyt do troch mesiacov nepotrebujete žiadne zvláštne povolenie. Do Bulharska sa dá cestovať s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Každý cudzinec je povinný mať so sebou finančné prostriedky na náklady spojené s pobytom a na opustenie krajiny. Colné predpisy zhruba zodpovedajú našim, tzn., že turista cestujúci do Bulharska môže mať so sebou primerané množstvo potravín, alkoholu, cigariet atď.
CESTOVANIE S DOMÁCIM MILÁČIKOM
- Mikročip – psovi ho nastrelí veterinár do podkožia na krku. Obsahuje zdravotné záznamy psa aj telefónne číslo a adresu jeho majiteľa. (12 – 25 eur)
- Očkovanie – v rámci Európskej únie je povinné očkovanie proti besnote, minimálne dvadsaťjeden dní pred vycestovaním. Ak sa zviera najprv zaočkuje a potom dostane čip, treba ho po začipovaní opätovne očkovať a počkať dvadsaťjeden dní. Malta, Fínsko, Írsko a Spojené kráľovstvo požadujú aj záznam o ošetrení proti echinokokóze, dvadsaťštyri až stodvadsať hodín pred vycestovaním. (Proti besnote – okolo 27 eur, kompletná vakcinácia okolo 39 eur)
- Cestovný pas – takisto ho vydáva veterinár a môže obsahovať aj záznamy o očkovaní. Prípadne ich uvedie do očkovacieho preukazu (20 – 50 eur).
- Zdravotné poistenie psa a poistenie prípadnej škody, ktorú by mohol spôsobiť, poskytuje väčšina poisťovní na Slovensku (zhruba 0,50 eura na deň). (cenníky sú rôzne)
ZDRAVOTNÉ SLUŽBY
Občania EÚ, ktorí sa zdržiavajú na území BR dočasne (do 3 mesiacov), majú právo na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť po dobu ich pobytu v BR, na základe predloženia Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP). Tieto osoby majú právo, aby im bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť od ktoréhokoľvek nimi zvoleného lekára zdravotníckeho zariadenia pre primárnu zdravotnú starostlivosť, ktoré má uzatvorenú zmluvu s Národnou zdravotnou poisťovňou (NZP). Ubytovatelia majú povinnosť zabezpečiť pre svojich hostí na všeobecne dostupnom mieste informáciu týkajúcu sa lokalizácie najbližších zdravotníckych zariadení, ktoré majú uzatvorenú zmluvu s NZP, vrátane informácie o nimi poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Viac - KLIK - TU
SVIATKY A DNI PRACOVNÉHO POKOJA
- 1. január – Nový Rok
- 3. marec – Štátny sviatok
- Veľká Noc a prvý pondelok po Veľkej Noci
- 1. máj – Sviatok Práce
- 6. máj – Gergjovden (Deň Svätého Juraja), a Deň Bulharskej Armády
- 24. máj – Deň Cyrila a Metoda
- 6. september – Deň Spojenia
- 22. september – Deň Nezávislosti
- 1. november – Deň Bulharských Hrdinov Obrodenia
- 24., 25., a 26. december – Vianoce
Telefon a internet
Vo väčšine miest je dostatok telefónnych automatov, vo väčších hoteloch je telefón samozrejmosťou. S väčšinou medzinárodných operátorov má krajina roamingové dohody.
Internet
Vo väčších mestách a turistických oblastiach je množstvo internetových kaviarní, mnohé z nich sú otvorené 24 hodín denne a sú pomerne lacné.
V turistických oblastiach je dobre rozvinutá obchodná sieť, v menších mestách nemusíte zohnať všetky potrebné veci. Nájdete tu veľké medzinárodné siete ako Billa či Metro, v malých obchodoch je úroveň ponúkaného tovaru rôzna.
Obchody a nákupné centrá zvyknú byť otvorené od 10.00 do 20.00, v sobotu do cca 14.00.
Ďalšie dôležité čísla
Integrovaný záchranný systém: linka tiesňového volania 112
Informácie o telefónnych číslach v BR: 144
Cestná pomoc: 146
Rýchla zdravotná služba (záchranka): 150
Hasiči: 160
Polícia, vrátane dopravnej polície (tzv. KAT): 166
Polícia Slnečné pobrežie a Nesebar : 055/ 435 411 alebo 055/ 422 588
Polícia Primorsko : 055/ 032 253
Polícia Zlaté Piesky: 052 / 355 311
Nemocnica MBAL, Burgas: 056/ 894 729 - 730 (urgentný príjem)
Nemocnica MBAL, Varna: 052/ 692 6656 (urgentný príjem)
Letisko Sofia (nformácie): 937 2213
Letisko Varna (nformácie): 052/ 573 323
Letisko Burgas (informácie): prílety 056 / 870 272, odlety 056 / 870 248
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. WEB: www.interlang.bg